Przystanek Kraków – Edukacja w Miejscach Pamięci

Grupa 52 uczniów z naszej szkoły wzięła udział w projekcie Urzędu Miasta „Edukacja w Miejscach Pamięci”. Tym razem na trasie wycieczki znalazły się Kraków i Oświęcim.
Wizytę w mieście nad Wisłą rozpoczęliśmy od dawnej żydowskiej dzielnicy Kazimierz. W Starej Synagodze, w której obecnie mieści się muzeum, obejrzeliśmy fotografie, przedmioty kultu  i inne  rekwizyty, które zapoznały nas z obyczajowością, kulturą i religią Żydów. Pani przewodnik wspomniała również o tragicznych losach społeczności żydowskiej w czasie II wojny światowej, getcie utworzonym w dzielnicy Podgórze i obozie pracy w Płaszowie, znanym z filmu „Lista Schindlera”.
Kolejnym punktem na trasie był Wawel, dawna siedziba władców Polski. Najwięcej czasu poświęciliśmy na zwiedzanie Katedry i krypty z grobami królewskimi. Przypomnieliśmy sobie panujące w Polsce dynastie, koronacje władców, zasłużonych bohaterów narodowych, świętych i sławnych wieszczów. Byliśmy też na Wieży Zygmuntowskiej, gdzie mogliśmy dotknąć serca najsłynniejszego polskiego dzwonu.
Po Wawelu nadszedł czas na krakowski Rynek, gdzie m.in. Tadeusz Kościuszko w marcu 1974 roku złożył przysięgę przed rozpoczęciem tzw. Insurekcji kościuszkowskiej, później przepiękne Sukiennice i Kościół Mariacki z misternym ołtarzem Wita Stwosza.
Drugi dzień wyjazdu miał inny, refleksyjny  charakter. Odwiedziliśmy dawny obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. W skupieniu słuchaliśmy przewodników, szliśmy tymi samymi ścieżkami, które ponad 70 lat temu przemierzali więźniowie, wchodziliśmy do kolejnych bloków obozowych, patrzyliśmy na zrezygnowane twarze więźniów z zachowanych zdjęć i wreszcie zatrzymaliśmy się pod Ścianą Śmierci, by pomyśleć o wszystkich, którzy zostali zamordowani w obozie. W jednym z bloków przeczytaliśmy słowa Benjamina Fondane’a  (poety zamordowanego w Birkenau w 1944 r.), które chcemy Wam teraz przywołać:

Pamiętajcie tylko, że byłem niewinny
i że tak jak wy, dzisiejsi śmiertelni
też miałem twarz naznaczoną
gniewem, litością i radością,
po prostu zwykłą, ludzką twarz!
 

Dziękujemy wszystkim za udział w tym wyjeździe!