historia

Historia Naszej Szkoły

2019/2020

– Odbyła się 8. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, tym razem poświęcona „Nowelom polskim.”

– Delegacja Samorządu Uczniowskiego ZS1 uczestniczyła w Nadzwyczajnej Sesji Młodzieżowej Rady Miasta Wrocławia w reprezentacyjnej sali sesyjnej w Sukiennicach. Brali w niej także udział prezydent miasta Jacek Sutryk oraz wiceprezydent Renata Granowska, z rąk której odebraliśmy nagrodę za najciekawszą inicjatywę samorządową w XIX Konkursie na Najlepszy Samorząd Uczniowski Gimnazjów I Szkół Ponadgimnazjalnych.

– Drużyna piłkarska ZS1 zajęła III miejsce w Finale Strefy Zachód Licealiady.

– Wśród uczniów, którym zostały wręczone stypendia Prezesa Rady Ministrów i Ministra Edukacji Narodowej, był nasz laureat Adam Matkowski z klasy 2c.

– Książ, Ossówka i Gross-Rosen w Rogoźnicy znalazły się na mapie realizowanego przez szkołę projektu „Edukacja w miejscach pamięci”.

– Spotkanie „Wrocław i Dolny Śląsk w kadrze filmowym” przybliżyło młodzieży filmy powstałe w naszym mieście. Przygotowali je Pani Małgorzata Urlich-Kornacka, przewodnik miejski oraz Pan Bogdan Bernacki, prezes Klubu Miłośników Stawki (kultowego serialu „Stawka większa niż życie”).

– Samorząd Uczniowski ZS1 zorganizował Świąteczną Ligę  Klas. Na pomysłowych stoiskach prezentowano potrawy i zwyczaje świąteczne obowiązujące w kraju, który wcześniej wylosowano.

– Delegacja Samorządu ZS1 wzięła udział w warsztacie Akademii Samorządów Uczniowskich 2019/20. Jego uczestnicy zdobyli praktyczną wiedzę w zakresie tworzenia i realizacji projektów. Rozpoczęli też pracę nad międzyszkolnymi projektami dużej akcji prospołecznej „Dobre Słowo”.

– Nie mogło nas zabraknąć podczas Szkolnej Konferencji Klimatycznej na  Uniwersytecie Ekonomicznym, inicjatywie Młodzieżowego Strajku Klimatycznego Wrocław, która otrzymała Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Wrocławia.

– Projekt „Szkoła w mieście” ponownie otworzył drzwi do wielu instytucji kultury i nauki, m.in.: Opery, Centrum Kultury Impart, Ogrodu Zoologicznego wraz z Afrykarium, Hydropolis  oraz kina Nowe Horyzonty.

– Pomimo pandemii ekipa samorządowa wystartowała w konkursie „Dobro w Sieci”, promującym właściwe postawy w cyberprzestrzeni, organizowanym przez  Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego. Nasz zespół „Bądźmy razem” został laureatem w kategorii „Młodzież ze szkół ponadpodstawowych” za projekt „HelpVirus”.

– Uzyskaliśmy tytuł  „Szkoły w Chmurze Microsoft”. Dla społeczności szkolnej oznacza to dodatkowe możliwości podnoszenia umiejętności w posługiwaniu się narzędziami i oprogramowaniem Microsoft.

 

2018/2019

– Odbyła się 7. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas
której czytaliśmy powieść Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”.

– Uroczyste przyznanie stypendium Prezesa Rady Ministrów i Ministra Edukacji Narodowej ucz. kl. 2e Maćkowi Tubisowi.

– 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości uczciliśmy z przedstawicielami Uniwersytetu Trzeciego Wieku UWr, przygotowując międzypokoleniową inscenizację o wybitnych uczonych ze lwowskiej szkoły matematycznej.

–  Uczniowie ZS1 biorą udział w programie InstaLing, wykorzystując stronę WWW do nauki słówek języków obcych oraz ortografii języka polskiego.

– Druga edycja konkursu Samorządu „Pokaż Siebie”.

– W ramach projektu „Edukacja w miejscach pamięci”, współorganizowanego przez UM Wrocławia duża grupa młodzieży zwiedziła Warszawę.

– Przedstawiciel Kadry Jednostki Strzeleckiej 2014 (JS 2014) we Wrocławiu, oddziału ogólnopolskiego Związku Strzeleckiego “Strzelec” Józefa Piłsudskiego, przeprowadził prelekcję na temat działalności patriotyczno-wychowawczej oraz historii ruchu strzeleckiego w Polsce.

 – Doradcy Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej przy Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędzie Pracy spotkali się z uczniami klas maturalnych i opowiedzieli o trendach na rynku pracy, sposobach poszukiwania pracy, zasadach przygotowania dokumentów aplikacyjnych oraz możliwości zakładania własnej firmy.

– Odbyły się zajęcia pt. „Mam prawa i nie zawaham się ich użyć” dla wszystkich klas  ZS1.  Poprowadził je Powiatowy Rzecznik Konsumentów w ramach  projektu edukacyjnego realizowanego przez Stowarzyszenie Euro-Concret, finansowanego  ze środków Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

– Komercyjna wersja oprogramowania IntelliJ IDEAU dla Javy dostępna bezpłatnie dla uczniów oraz nauczycieli technikum informatycznego.

– Udział w drugiej edycji projektu DOLNOŚLĄSKA #KOMÓRKOMANIA. Szkole nadano Certyfikat DOLNOŚLĄSKIEJ SZKOŁY Z ŻYCIEM. W trakcie trwania akcji zarejestrowaliśmy 22 potencjalnych dawców szpiku.

 

– Po raz czwarty nasi uczniowie  rywalizowali we Wrocławskim Międzyszkolnym Turnieju CS::GO.

– Etap szkolny XIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

– Samorząd Uczniowski wygrał konkurs na Mikrogrant Młodzieżowy i uzyskał dofinansowanie na realizację wyjątkowego projektu „Bądźmy razem”.

– Realizując projekt „Szkoła w mieście”, uczniowie wzięli udział w spektaklach teatralnych w Centrum Kultury Impart, w Teatrze Capitol, Operze, uczestniczyli w zajęciach w Muzeum Pana Tadeusza i Muzeum Narodowym, w Centrum Historii Zajezdnia oraz brali udział w wielu projekcjach filmowych w kinie Nowe Horyzonty.

– Klasy odzieżowe, reklamy i handlowe odbyły praktyki zawodowe w maju. Wybrani uczniowie mieli szansę wyjechać do Włoch. Zajęci byli nie tylko pobieraniem nauki. W weekendy zorganizowano dla nich wycieczki do najpiękniejszych włoskich miast: Florencji, Wenecji i do maleńkiego kraju San Marino.

 

2017/2018

– Po raz pierwszy włączyliśmy się do letniej akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, podczas której porządkowane są kresowe polskie cmentarze (zbiórka zniczy, „Złotówka na Kresy”, dary książkowe i słodycze,  kwesta przy kościołach).

– Nasz uczeń Mateusz Lendzion w czwórce podwójnej bez sternika startował w Długodystansowych Mistrzostwach Polski w Wioślarstwie w Kruszwicy.

– W szkole zostały zorganizowane kursy dla chętnych: operator wózków widłowych, animator czasu wolnego oraz nowoczesne trendy w przygotowaniu i podawaniu potraw.

– Dzięki uprzejmości Dyrektora Pana Pawła Kowalowa w ZS1 miała miejsce odprawa dowódców jednostek strzeleckich Związku Strzeleckiego z całego województwa dolnośląskiego.

W październiku odbyły się dwie imprezy wpisane w tradycję naszej szkoły – Słubitki i Beania. Pierwsza polega na nominowaniu przez uczniów nauczycieli oraz klas do różnych kategorii, druga z kolei to impreza integracyjna dla klas pierwszych.

 – W ramach projektu „Edukacja w miejscach pamięci”, współorganizowanego przez UM Wrocławia, uczniowie klas drugich uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Krakowa i Wieliczki.

– Grupa młodzieży w ramach projektu Erasmus+ tym razem przebywała na Węgrzech w Budapeszcie. Hasłem przewodnim spotkania była „ kuchnia narodowa”. Uczniowie brali udział m.in. w warsztatach kulinarnych oraz integrowali się z rówieśnikami z krajów partnerskich.

– Przystąpiliśmy do projektu „Matematyczne eksperymenty – poprawa jakości nauczania matematyki w szkołach podstawowych i ponadgimnazjalnych w Gminie Wrocław” (1.09.2017–30.06.2019)

– Szkolenie CISCO CCNA ITN dało uczniom klas informatycznych możliwość podniesienia swoich kompetencji z zakresu sieci komputerowych oraz administracji urządzeń sieciowych firmy CISCO, a także  zdobycia cenionego i prestiżowego certyfikatu CCNA 200-120.

– Troje uczniów reprezentowało naszą szkołę w I edycji Konkursu Wiedzy Psychologicznej, organizowanego przez Instytut Psychologii UWr. Piątek 13-ego okazał się szczęśliwym dniem dla Dawida Dziurzyńskiego, który zajął drugie miejsce.  

– Podczas I Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Projektantów i Krawców „Szmaragdowy Guzik” uczennice ZS1 zaprezentowały 8 modeli w dwóch kategoriach: użytkowej i awangardowej. Wyróżnienie w kategorii awangarda otrzymała Daria Korkosz.

– Włoskie miasto San Giovanni Rotondo było kolejnym przystankiem programu Erasmus+, do którego zawitali nasi uczniowie. Tym razem dzielili się kulinarnym dziedzictwem kulturowym w ramach projektu „Stereotypy nie tylko żywieniowe ”.

– Drużyna z naszej szkoły wzięła aktywny udział w całodniowej imprezie na Politechnice Wrocławskiej i akcji „Dziewczyny na politechniki!”, m.in. w wykładach oraz grze miejskiej „Innowacja jest Kobietą”.

– „Przemyślenia starego lustra” to tytuł wiersza Dawida Dziurzyńskiego, za który otrzymał wyróżnienie w konkursie „Weź słowo do ręki”, zorganizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury Wrocław-Krzyki.

– W  międzyszkolnej grze mobilnej „Śladami Mocka” drużyna z kl. 3a zajęła 3 miejsce. Rozgrywkę, opartą na powieściach kryminalnych Marka Krajewskiego, przygotowała Mediateka.

– Projekt „Szkoła w mieście” przez cały rok umożliwił młodzieży uczestnictwo w spektaklach w Teatrze Capitol, Teatrze Polskim, Operze, a także zajęciach w Hydropolis, w Muzeum Przyrodniczym i Narodowym oraz w wielu projekcjach filmowych.

– Wizyta w Niemczech zakończyła międzynarodowy dwuletni projekt Erasmus+ „Essentdecker auf Spurensuche”: „Odkrywcy w poszukiwaniu jedzenia”. Wszyscy partnerzy pracowali nad problemami związanymi ze zdrowym stylem życia (slow food), marnowaniem żywności, stereotypami żywieniowymi, zajmowali się zaburzeniami odżywiania, fair trade czy kuchnią tradycyjną. Osiągnięcia projektu zostały zebrane we wspólnej e-książce.

– W lipcu wolontariusze z ZS1 brali udział w akcji „Mogiłę pradziada od zapomnienia” na Ukrainie. Porządkowali polski cmentarz w Samgorodku, na wschodnich krańcach Podola.

– Szkoła zakwalifikowała się do Programu „ERASMUS+” w ramach realizacji projektu zagranicznych mobilności uczniów, czyli praktyk zagranicznych. Uczniowie klas trzecich w r. szk. 2018/2019 odbędą praktyki zagraniczne we włoskim Forli.

2016/2017

– Odbyła się 5. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas
której czytaliśmy fragmenty powieści „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Za nami już wspólne czytanie komedii Fredry, Trylogii Sienkiewicza i „Lalki” Prusa.

– Kreatywni, Aktywni, Pozytywni 2016” to druga odsłona konferencji skierowanej przede wszystkim do nauczycieli i dyrektorów szkół. Prelegenci dzielili się pozytywnymi wzorcami dla młodzieży, opartymi na kreatywności, postawach prospołecznych i aktywności. Wpisało się to w jeden z kierunków polityki oświatowej państwa w r. szk. 2016/2017, a także priorytety Prezydenta Wrocławia: „Kreatywność” oraz „Nowe technologie”.

– W konkursie filmowym „Młodzi o Wrocławiu” nasz absolwent Jakub Jankowski brał udział w tworzeniu filmiku Finding Wroclove, który znalazł się w finałowej trójce.

– Podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki uczniowie poznali od podszewki kampus Politechniki dzięki grze miejskiej „WIZa na IZet”. Wzięli też udział w warsztatach informatycznych w laboratoriach Politechniki.

– Jak co roku, sprzątaliśmy wrocławskie rzeki z fundacją Onwater.pl.

– Maturzyści i uczniowie klas trzecich uczestniczyli w wyjątkowej lekcji multimedialnej w Centrum Technologii Audiowizualnych. Projekt „Adaptacje filmowe: Lalka 5D” to interaktywna lekcja języka polskiego, do realizacji której wykorzystano audioskrypcję i napisy do “Lalki” w reż. Wojciecha J. Hasa z 1968 r.

– Dzięki wsparciu i zaangażowaniu Dyrektora Pana Pawła Kowalowa sala 113, czyli laboratorium sieci komputerowych, wzbogaciła się o 16 jednostek komputerowych. Sala została tak zaprojektowana, że można w niej wykonywać zajęcia praktyczne na 7 niezależnych stanowiskach laboratoryjnych, wyposażonych po dwa zestawy komputerowe oraz budować  bardzo złożone topologie sieciowe.

–  I edycja „Międzyszkolnego konkursu wiedzy o Wrocławiu i jego kulturze”, organizowanego przez Zespół Szkół Nr 1 oraz Gimnazjum Nr 19 we Wrocławiu. Celem konkursu jest promowanie wartości związanych z poznawaniem małej ojczyzny.

Tradycyjnie już, wszystkie klasy pierwsze wzięły udział w programie profilaktycznym NOE. Program poprowadzili edukatorzy ze Stowarzyszenia ARKA.

– W ramach akcji „Zielony Mikołaj”, organizowanej przez Towarzystwo Pomocy im. Świętego Brata Alberta we Wrocławiu, nasi wolontariusze zbierali pieniądze we wrocławskich galeriach handlowych i, jak co roku, osiągnęli najlepsze wyniki.

– Szkoła realizuje międzynarodowy projekt Erasmus+ „Essentdecker auf Spurensuche”: „Odkrywcy w poszukiwaniu jedzenia”, który ma wpłynąć na przemyślane wybory żywieniowe oraz podniesienie stanu wiedzy i odpowiedzialności za zdrowie. W programie biorą udział uczniowie szkół podstawowych z Węgier i Słowenii oraz szkół ponadpodstawowych z Litwy, Niemiec, Włoch i Polski.

Wśród uczniów, którym zostały wręczone stypendia Prezesa Rady Ministrów i Ministra Edukacji Narodowej, znalazła się nasza laureatka Monika Ciesielska z klasy 3e.

– W ramach projektu „Alfa” szkołę odwiedziła pani policjant, która przeprowadziła pogadankę na temat pożądanych postaw i zachowań w sytuacji zagrożeń o charakterze terrorystycznym.

Wolontariusze z klasy 1d, 2c i 2d  przygotowali zabawę andrzejkową w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Rędzińskiej. Nastrojowe piosenki o miłości w wykonaniu jednej z uczennic i popisowe numery szkolnego magika towarzyszyły szczęśliwym pensjonariuszom do wieczora.

–  Odbyły się warsztaty dla młodzieży z „Klubu 8”. Polegały one na malowaniu toreb, które stały się prezentami dla mam z “Domu samotnej matki” we Wrocławiu.

 

– Zgodnie z tradycją, uczniowie pod okiem nauczycieli religii przygotowali bożonarodzeniowe przedstawienie. Tytuł tegorocznych jasełek brzmiał: „Brama do nieba jest ciasna”.

 

– Pierwsza edycja konkursu Samorządu Szkolnego „POKAŻ SIEBIE!”. Ośmioro odważnych uczestników zaprezentowało przed publicznością stroje wieczorowe, sportowe i kreacje autorskie oraz swoje talenty. Pomysłodawczynią i główną organizatorką konkursu była Patrycja Chmielowska.

 

– Niecodzienna wizyta grupy nauczycieli z Turcji, która przebywała we Wrocławiu w ramach programu Erasmus. Spotkanie było świetną okazją do zaprezentowania dorobku szkoły oraz opowiedzenia historii Technikum Nr 1, którego patronem jest Mustafa Kemal Atatürk.

– Uczniowie ZS1 gościli w Kłajpedzie na Litwie w ramach programu Erasmus+. Tworzyli bardzo zgrany zespół, biorąc udział w warsztatach i zajęciach poświęconych zaburzeniom odżywiania. Integrowali się też z rówieśnikami z krajów partnerskich oraz uczyli się: lepić cepeliny, piec litewski chleb i malować kawą obrazy.

– Odbyły się kolejne eliminacje regionalne Odysei Umysłu – nasza szkoła pobiła swój własny rekord! Po raz pierwszy w eliminacjach wystartowały aż trzy drużyny, z czego dwie uzyskały awans do finałów ogólnopolskich.

– Uczniowie sprawdzili swoje wiadomości w XXI Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej.

– W I edycji międzyszkolnego konkursu na kryminał „Zbrodnia/nie/doskonała” uczeń klasy 2a Dawid Dziurzyński zdobył I miejsce. W finale Dawid uzyskał największą liczbę punktów od wszystkich jurorów.

 

– W Centrum Historii Zajezdnia miała miejsce wrocławska gala konkursu Ośmiu Wspaniałych. Jury doceniło działania wolontariuszy ZS1. W gronie laureatów znaleźli się Arkadiusz Wanczura z klasy 1a i Błażej Telążka z klasy 3c. Błażej będzie reprezentował Wrocław w ogólnopolskim finale konkursu w Warszawie.

https://gazetawroclawska.pl/osmiu-wspanialych-wroclawian-mlodziez-zyje-z-pomocy-innym-zdjecia-wideo/ar/11929696

– Szkoła uczestniczy w projekcie „Zawodowy Wrocław”, współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach EFS. Celem projektu jest zwiększenie kompetencji zawodowych  uczniów poprzez organizację staży, wycieczek zawodoznawczych, kursów oraz umiejętności interpersonalnych i poruszania się po rynku pracy.

Klasa 2 c z pomocą nauczycieli zorganizowała warsztaty „Poznaj siebie”. Uczniowie mieli do wyboru: zajęcia z języków obcych, artystyczne warsztaty z tworzenia toreb, fitness na piłkach dla dziewcząt i z hantlami dla chłopców, zagłębianie tajników programów graficznych oraz atrakcje survivalowe.

– Maturzyści na miesiąc przed egzaminami maturalnymi odbyli pielgrzymkę na Jasną Górę pod opieką katechetów.

– W ramach programu Erasmus+ uczniowie  dotarli do Cezanjevci w Słowenii. Pracowali, jak wcześniej, z młodzieżą z Niemiec, Węgier, Włoch i Litwy, inspirując się hasłem „Nie wyrzucamy jedzenia”. W czasie wolnym zwiedzali i degustowali słoweńskie specjały.

– Aż piątka naszych uczniów znalazła się wśród laureatów konkursu „Osadnicy na Dolnym Śląsku” pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego, przeprowadzonego przez Dolnośląską Bibliotekę Pedagogiczną we Wrocławiu.

– Obchodziliśmy Tydzień Bibliotek Szkolnych, organizując działania pod hasłem: „Czytam, bo lubię” (pomysłowe sleevefaces, kreatywne memy, zaszyfrowane kody QR i dyskusje o książkach).

– W ramach projektu współorganizowanego przez UM Wrocławia „Edukacja w miejscach pamięci” uczniowie uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Warszawy.

– Po raz kolejny uczniowie uczestniczyli w akcji sprzątania wrocławskich rzek z Fundacją Onwater.pl.

– Zajęcia z robotyki dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 26 we Wrocławiu. Podczas zajęć uczestnicy zostali wprowadzeni w fascynujący świat robotów. Zostały zaprezentowane zasady działania i możliwości programowania zestawów Ultimate Robot Kit 2.0 (od graficznego języka mBlock opartego na Scratch 2.0 po oprogramowanie Makeblock służące do sterowania robotami).

–  Wolontariusz Błażej Telążka znalazł się w gronie Ośmiu Wspaniałych Polski. Nadanie tytułów Ośmiu Wspaniałych Polski miało miejsce w sobotę 17 czerwca podczas Ogólnopolskiej Gali Konkursu 8 Wspaniałych w Gdańsku.

 

2015/2016

– Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2015/2016, dzięki staraniom Pana dyrektora Pawła Kowalowa, Zespół Szkół Nr 1 we Wrocławiu przystąpił do programu IT Academy Microsoft.
– Od stycznia 2016 roku w Zespole Szkół Nr 1 we Wrocławiu została uruchomiona Akademia Cisco.
– W szkole działa platforma Microsoft Azure.
– Zespół Szkół nr 1 rozpoczął swoją obecność na serwisie społecznościowym Instagram.
– Kwotą 750 zł, zebranych w ramach kiermaszu, wsparliśmy Odyseuszki z SP nr 8, które prezentowały Wrocław na Światowych Finałach Odysei Umysłu USA.
– W ogólnopolskim konkursie Elektryzująca Pasja, organizowanego przez wrocławską firmę Elektrotim, nasz uczeń – Mateusz Kaca – stanął na podium! Mateusz stworzył filmową pracę pt.: “Od programisty do filmowca”, która zapewniła mu trzecie miejsce w kategorii konkursowej “inne niż technika”. Do konkursu zgłoszono 66 prac z całej Polski.
– Ania Żmuda, uczennica kl. 4dt, zajęła II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim – O Złoty Karton.
– Po raz pierwszy w naszej szkole zorganizowana została konferencja „KREATYWNI, AKTYWNI, POZYTYWNI”, której celem było przybliżenie dyrektorom i nauczycielom pozaszkolne realia współczesnego świata w kontekście biznesowym, ekonomicznym i społecznym.
– Pierwszy raz w szkole odbyła się akcja „Czytanie na drugie śniadanie”. Ach, działo się… Niektórzy stanęli na wysokości zadania i przygotowali przekąski, których nie powstydziłby się Robert Makłowicz.
– Błażej Telążka i Joanna Ciejka zostali laureatami regionalnego konkursu „Cyfrowy portret noblisty – życie i twórczość Władysława Stanisława Reymonta”. Zajęli II miejsce za stworzenie na Facebooku oryginalnego profilu pisarza i prezentację „Lajki dla Reymonta”. Konkurs zorganizowali: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna.
– Z końcem roku szkolnego, szkoła wzbogaciła swoje zaplecze dydaktyczne poprzez utworzenie na parterze szkoły pracowni technicznych dla Technika przemysłu mody.

2014/2015

– 2 października 2014 roku nasza szkoła świętowała Jubileusz 60-lecia szkoły.
– Od tego roku szkolnego szkoła zmieniła swój wygląd wewnętrzny poprzez wyremontowane korytarze.
– Uczniowie naszej szkoły gościli w Finlandii, w ramach projektu Comenius.
– W dniach 25.01 – 31.01.2015, reprezentacja naszej szkoły gościła w Budapeszcie na przedostatnim już spotkaniu w ramach projektu Comenius.
– W szkole uruchomiona została drukarka 3D.
– Zespół Szkół nr 1 przy ul. Słubickiej ma najwyższe wyniki z egzaminu z kwalifikacji zawodowej E.12!
– W ramach podpisanej umowy, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie objęła Zespół Szkół nr 1 we Wrocławiu patronatem naukowym.
– W związku z wymianą międzynarodową gościliśmy uczniów z Turcji.

2013/2014

– W dniach 10 – 16 kwietnia 2014 roku odbyło się drugie spotkanie w ramach międzynarodowego projektu Comenius, a temat przewodnim była woda. Gościliśmy uczniów z Finlandii, Niemiec, Litwy oraz Węgier.

2011/2012

– W naszej szkole odbyła się prelekcja dotycząca praktycznych form ochrony przyrody, połączona z pokazem ptaków drapieżnych. Zajęcia były prowadzone przez członków fundacji Św. Huberta, zajmującej się praktyczną ochroną przyrody a w szczególności ochroną ptaków drapieżnych. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób należy zachowywać się w naszych lasach, na jakie niespodzianki można się natknąć i co należy w takich sytuacjach robić. Prowadzący zajęcia w pasjonujący sposób opowiadali o życiu dzikich zwierząt, zagrożeniach i metodach ich ochrony.
– Nasza szkoła wzięła udział w miejskiej grze historycznej organizowanej przez Ośrodek “Pamięć i Przyszłość”, która rozegrana została 21 marca 2012r. na terenie Starego Miasta i okolic pl. Grunwaldzkiego. Edycja ta odbyła się pod hasłem “Niezatapialny Wrocław”. Gra dotyczyła tematyki zagrożenia powodziowego i nawiązywała do Powodzi Tysiąclecia z 1997r. Poza wiedzą dotyczącą Powodzi Tysiąclecia musieliśmy wykazać się takimi umiejętnościami jak pomysłowość, umiejętność dedukcji i współpracy. Każda z drużyn stanowiła Specjalny Miejski Zespół Reagowania Antypowodziowego. Na każdym punkcie wykonywaliśmy kolejne zadania, np. rozwiązanie zagadki logicznej, zaznaczenie na mapie strategicznych punktów wodnych Wrocławia, udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu w powodzi, mierzenie z motorówki prędkości przepływu wody. Musieliśmy również pokonywać na czas spore odległości. W ogólnej klasyfikacji zajęliśmy 12 miejsce na 21 zespołów startujących.
– Szkoła utworzyła swój profil na portalu społecznościowym Facebook.

2009/2010

– W naszej szkole odbyła się VII Ogólnopolska Konferencja „Szkoły dla Ekorozwoju 2009″. Za projekt ekologiczny realizowany w roku szkolnym 2008/09 Zespół Szkół Nr 1 w ramach programu „Szkoły dla Ekorozwoju” otrzymał Certyfikat Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej. W ramach realizacji programu Comenius młodzież naszej szkoły brała udział w wyjeździe do Hiszpanii, jak również w realizacji polsko-niemiecko-hiszpańskiego projektu edukacyjnego na wspólnych warsztatach w Krzyżowej.
– 1 października Zespół Szkół Nr 1 otrzymał tytuł „Innowacyjnej Szkoły 2009″ w konkursie organizowanym przez portal „Partnerstwo dla Przyszłości”.

2008/2009

– W ZS Nr 1 miała miejsce uroczysta inauguracja ogólnopolskiego projektu edukacji filmowej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej wspólnie z Polskim Wydawnictwem Audiowizualnym pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego-”Filmoteka Szkolna”.
– 13 maja 2009 roku nastąpiło uroczyste podpisanie umów o współpracy pomiędzy Zespołem Szkół Nr 1 a Wojskową Komendą Uzupełnień Wrocław – 1 oraz ZS nr 1 a Komendą Miejskiej Policji we Wrocławiu, co ma zaowocować powstaniem w Liceum Profilowanym tzw. klas mundurowych.
– Nasza szkoła przystąpiła do programu Comenius. Nawiązano partnerską współpracę ze szkołami w Niemczech i w Hiszpanii, w ramach której doszło po raz pierwszy do wymiany polsko-niemieckiej i do realizacji wspólnego projektu.

2007/2008

W Zespole Szkół Nr 1 uczniowie nieistniejącego już ZS Nr 7 przy ul. Braniborskiej rozpoczynają nowy rok szkolny i w związku z tym w Liceum Profilowanym obok klas o profilu zarządzanie informacją, socjalnym i administracyjno-ekonomicznym powstaje nowy profil klasy-kreowanie ubiorów. Powstaje także czteroletnie technikum o specjalności technik informatyk i technik technologii odzieży. 2 czerwca 2008 roku z udziałem władz miasta, władz oświatowych i zaproszonych gości z Turcji nastąpiło uroczyste nadanie Technikum Nr 1 imienia Mustafy Kemala Ataturka. W Zespole Szkół Nr 1 po raz pierwszy otwarto również Szkołę Policealną Nr 16 ze specjalnością: opiekunka środowiskowa i asystent osoby niepełnosprawnej. Następuje zmiana na stanowisku dyrektora szkoły: został nim mgr Paweł Kowalów. W szkole wymieniono wszystkie okna, zainstalowano energooszczędne oświetlenie i zmodernizowano szkolne toalety, które wyposażono w urządzenia oszczędzające wodę.

2004/2005

Rok szkolny 2004/2005 był szczególnie ważny w związku z obchodami jubileuszu 50-ciu lat istnienia szkoły. Przygotowania trwały cały rok. Zjazd Absolwentów i uroczyste obchody jubileuszu 50-lecia istnienia szkoły miały miejsce 16.04.2005r. Najpierw odbyła się uroczysta Msza św. w kościele Chrystusa Króla koncelebrowana przez dziewięciu księży (absolwentów naszej szkoły) i uświetniona obecnością kardynała Henryka Gulbinowicza. Kardynał odznaczył panią dyrektor Czesławę Duczemińską Pierścieniem Tysiąclecia i poświęcił szkolny sztandar, niesiony przez maturzystów. Był to bardzo podniosły i ważny moment w historii Zespołu Szkół Nr 1. Drugą częścią obchodów jubileuszu była oficjalna uroczystość w auli szkoły, w której udział wzięli zaproszeni goście z władzami miasta i władzami oświatowymi na czele oraz Absolwenci i uczniowie ZS Nr 1. Następnie miały miejsce spotkania w klasach z wychowawcami i nauczycielami i piknik na boisku szkolnym pod namiotami.

2003/2004

Nasza szkoła rozpoczęła przygotowania do obchodów 50-lecia istnienia.

2002/2003

Na mocy decyzji władz miasta nastąpiło połączenie Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 przy ulicy Poznańskiej 18 i naszego Zespołu Szkół Nr 1 w jedną szkołę – Zespół Szkół Nr 1 z siedzibą przy ulicy Słubickiej 29. W wyniku rozpisanego konkursu na stanowisko Dyrektora nowego typu szkoły została powołana dotychczasowa dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 mgr Czesława Duczemińska. W skład Zespołu weszły też pozostałe szkoły tworzące do tej pory ZSM Nr 1 i ZS Nr 1, w których jednak nie prowadzono już naboru do klas pierwszych.
Natomiast przeprowadzono nabór do klas pierwszych funkcjonujących w Zespole Liceum Ogólnokształcącego Nr XXII i Liceum Profilowanego Nr 2 – szkół pogimnazjalnych.

2000/2001

We wrześniu decyzją władz oświatowych naszego miasta uruchomiono przy XXII Liceum Ogólnokształcącym Liceum Techniczne o profilu mechanicznym – nowy typ szkoły o 4-letnim cyklu kształcenia. Miała ona wprowadzić do systemu oświatowego najnowsze osiągnięcia w dziedzinie teorii i praktyki kształcenia. Przez pierwsze dwa lata nauki realizowano program ogólnokształcący a w pozostałych dwóch wprowadzano także przedmioty zawodowe z zakresu problematyki technicznej, podstawy prawa i ekonomii oraz komputeryzowano placówkę. Licea Techniczne otwarto na zasadzie eksperymentu w wybranych tylko szkołach Wrocławia i województwa. Stały się one podstawą do utworzenia, w ramach reformy systemu oświatowego, nowej szkoły – liceum profilowanego.

1997

Był to rok szczególnie trudny nie tylko dla naszej szkoły, ale dla całego Wrocławia. Ogromna fala powodziowa, która latem dotarła do miasta słusznie uzyskała miano „powodzi tysiąclecia”. Woda dokonała ogromnych zniszczeń. Także w naszej szkole. Zalane zostały nieomal wszystkie pomieszczenia na niższych kondygnacjach, zniszczone zostały meble, urządzenia, dokumentacja. Wszystko pokrywała warstwa cuchnącej mazi. Był to czas próby dla naszej szkoły, z której wyszła zwycięsko.

1996

Z dniem 1 września 1996 roku na mocy decyzji władz miasta i Kuratorium Oświaty przekształcono Zespół Szkół Mechanicznych Nr 2 i wszystkie tworzące go szkoły w Zespół Szkół Nr 1, nadal oczywiście z siedzibą przy ulicy Słubickiej 29. W skład ZS nr 1 wchodziły:

  • XXII Liceum Ogólnokształcące
  • Technikum Mechaniczne Nr 2
  • Liceum Zawodowe Nr 2
  • Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 1

1995

W XXII Liceum Ogólnokształcącym otwarto pierwszą klasę o profilu sportowym. Program nauczania w tej klasie opracowany przez nauczycieli uczących w naszej szkole zakładał:

  • wychowanie fizyczne, biologię, chemię i fizykę w zakresie rozszerzonym
  • elementy informatyki
  • dwa języki obce – język angielski i niemiecki

Przewidywano, że absolwenci klasy sportowej będą solidnie przygotowani do egzaminów wstępnych na Akademię Wychowania Fizycznego. Rozwinięto współpracę z najlepszymi klubami sportowymi.

1992

9 czerwca 1992 roku ówczesna Kurator Oświaty Grażyna Tomaszewska podpisała akt założycielski najmłodszej szkoły wchodzącej w skład naszego Zespołu Szkół – XXII Liceum Ogólnokształcącego. W czerwcu 1992 roku przeprowadzono rekrutację do czterech klas o profilu technicznym – przyjęto 90 uczniów.
Program nauczania został opracowany przez grupę nauczycieli naszej szkoły w porozumieniu z Politechniką Wrocławską.
Program zakładał:

  • naukę informatyki na wysokim poziomie przez wszystkie lata nauki
  • nauczanie matematyki i fizyki na poziomie rozszerzonym
  • atrakcyjny zestaw przedmiotów technicznych
  • dwa języki obce – język angielski i niemiecki

1977-1991

Życie szkoły z tego okresu poznajemy głównie dzięki ocalałym kronikom klasowym oraz pięknie prowadzonej kronice Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody. W kronikach tych przechowano nie tylko fotografie, ale także opisy podejmowanych działań, wspomnienia z wycieczek itd.
W pamięci uczniów pozostały liczne i atrakcyjne wycieczki do najpiękniejszych zakątków Polski, zajęcia zarobkowe, takie jak wykopki (kto dzisiaj wie, co oznacza słowo „wykopki”?) czy zbieranie jabłek w sadach w podwrocławskich Wróblowicach. Szczególne miejsce w ich pamięci zajęło sadzenie lasów. Zajmowali się tym wielokrotnie, np. posadzili w 1979 roku 8 ha lasu w nadleśnictwie Grochowo i w 1998 roku 15 arów w nadleśnictwie Świeradów Zdrój. W klasowych kronikach zachowały się fotografie wykonane podczas praktycznej nauki zawodu w zakładach tej miary jak ówczesna ASPA czy FAT, fotografie z licznych szkolnych uroczystości. Jedna z kronik uwieczniła na zdjęciach i opisała pierwszą „Ligę Klas”, która odbyła się 28 marca 1987 roku.

1976

8 lipca 1976 roku Kuratorium Oświaty i Wychowania we Wrocławiu przeniosło Zasadniczą Szkołę Zawodową Fabryki Automatów Tokarskich Ponar – Wrocław z ulicy Tęczowej 60 do Zespołu Szkół Mechanicznych Nr 2. Dyrektorem została mgr Teresa Słowińska, do nowej siedziby szkoły przeszli również mgr inż. Ryszard Pronobis – nauczyciel przedmiotów zawodowych oraz mgr Teresa Fryc – nauczycielka języka polskiego.
Szkoła kształciła w następujących specjalnościach:

  • operator obrabiarek skrawających
  • TM dla pracujących
  • mechanik maszyn i urządzeń przemysłowych

W tym czasie nasza szkoła dysponowała już 29 salami do prowadzenia zajęć dydaktycznych, 3 pracowniami specjalistycznymi, 2 salami gimnastycznymi, biblioteką, kuchnią i stołówką, aulą z zapleczem kinowym i pracownią fotograficzną. Dla uczniów zamiejscowych funkcjonował internat. Od 1992 roku szkoła nie prowadziła już rekrutacji do klas zawodowych wyżej wymienionych specjalności.

Wchodzące w skład Zespołu Szkół Liceum Zawodowe kształciło mechaników urządzeń przemysłowych. Nauka w liceum kończyła się egzaminem dyplomowym i egzaminem dojrzałości. Niestety, podczas powodzi 1000-lecia w 1997 roku znajdująca się w szkolnym archiwum dokumentacja z lat 1973 – 1995 została zalana i zniszczona.

1975

Od 1 września 1975 powstaje Zespół Szkół Mechanicznych Nr 2. W jego skład weszły:

  • Technikum Mechaniczne Nr 2
    • dzienne TM Nr 2
    • TM na podbudowie ZSZ
    • wieczorowe TM
    • TM dla pracujących
  • Liceum Zawodowe Nr 2
  • Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 1
    • ZSZ „Dolmel”
    • ZSZ „FAT”
    • ZSZ im J. Krasickiego

1973

Otwarto czteroletnie Liceum Zawodowe Nr 2.

1970

W roku szkolnym 1970/71 utworzono po raz pierwszy klasę I Technikum Mechanicznego na podbudowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej dla młodzieży, o specjalności: budowa maszyn.

1968

W 1968/69 roku w szkole otwarto również trzyletnie Technikum Wieczorowe dla dorosłych, o specjalności obróbka skrawaniem. Ministerstwo Oświaty i Szkolnictwa Wyższego nadało Zasadniczej Szkole Zawodowej i Technikum Mechanicznemu imię Janka Krasickiego (w 1990 roku uchwałą Rady Pedagogicznej zostało ono zniesione).

1966

Szkoła prowadziła współpracę ze szkołą w byłym NRD im. Mikołaja Ostrowskiego w Gerze. W roku 1966 gośćmi dyr. Bałazińskiego byli dyrektor i wicedyrektor tejże szkoły. Omawiano sposoby prowadzenia dalszej współpracy w zakresie: produkcji obrabiarek, nawiązywaniu kontaktów przez nauczycieli i uczniów obydwu szkół.

1965

W roku 1965 szkoła kształciła już 1200 uczniów w zawodach: tokarza, frezera lub ślusarza. Oprócz nauki w warsztatach uczniowie sami produkowali maszyny, tj. tokarki. Uczniowie sami wykonywali wyposażenie dla 14 pracowni szkoły. Również w tym roku szkoła otrzymała ufundowany przez Komitet Rodzicielski sztandar.

1963

W roku 1963 utworzono pięcioletnie, dzienne Technikum Mechaniczne. Miało ono kształcić w następujących specjalnościach:

    •  
      • metrologia warsztatowa
      • budowa maszyn

1958-1959

W tym roku została otwarta Zasadnicza Szkoła Zawodowa „Dolmel”.

1957

1957/58 – następuje zmiana na miejscu dyrektora, zostaje nim Edward Bałaziński. W szkole działały wtedy: Szkolna Kasa Oszczędności (SKO) oraz Związek Harcerstwa Polskiego (ZHP).

1955

W roku szkolnym 1955/1956 liczba wychowanków internatu zwiększyła się do 350, a kierownikiem został L. Kubacki. Ciekawostką jest to, że wówczas na terenie naszej szkoły powstała chlewnia. Powstała również sekcja teatralna.

1954

Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 1 we Wrocławiu mieszcząca się przy ulicy Słubickiej 29, została zorganizowana z Zasadniczej Szkoły Budowlanej przy ulicy Piłsudskiego 27 i Zasadniczej Szkoły Metalowej przy ul. Poznańskiej 18 w dniu 01 września 1954 roku. Szkoła otrzymała do swojej dyspozycji wszystkie budynki po byłej Zasadniczej Szkole Metalowej – budynek przy ul. Poznańskiej, gdzie odbywały się dawniej zajęcia teoretyczne, kompleks budynków przy ul. Strzegomskiej 49, gdzie mieściły się warsztaty szkolne oraz duży remontowany 27-izbowy gmach przy ulicy Słubickiej. Dyrektorem w ówczesnej szkole został Rudolf Gajczak. W pierwszym roku szkolnym 1954/55 szkoła kształciła w następujących specjalnościach:

      • ślusarz maszynowy
      • ślusarz narzędziowy
      • tokarz
      • frezer
      • spawacz
      • ślusarz instalator
      • ślusarz okuwacz
      • elektromonter budowlany
      • formierz odlewnik
      • stolarz